BORNOVA 0232 343 3 222
GÖZTEPE 0232 244 1 112
7/24
Kesintisiz
Hizmet

Tedaviler » Sık Sorulan Sorular

1.Dişeti iltihabı nedir, neden oluşur?

Dişeti iltihabı dişi çevreleyen dişeti ve kemik dokularının iltihabıdır. Esas sebebi Kötü ağız hijyeni ve dişlerin çevresinde oluşan plak ve diş taşı (tartar) oluşumudur. Bunun yanında bazı sistemik rahatsızlıklarda dişetlerinde bazı belirtilere sebep olabilmektedir.

2.Diş taşı nasıl oluşur?

Gıda artıkları ve tükürükteki bazı mineraller diş yüzeyinde ve dişetinde temizlenmediği takdirde birleşerek “bakteriyel diş plağı “ adı verilen bir tabakanın birikmesine neden olurlar. Bu plak oluşumu günlük düzenli fırçalama ve diş ipi kullanımıyla diş çevresinden uzaklaştırılabilir. Eğer plak dişler üzerinden etkin bir şekilde uzaklaştırılamazsa birkaç gün içerisinde hızla sert tabakalara dönüşürler. Diş taşı veya tartar olarak adlandırılan bu tabakalar fırça veya iple temizlenemez mutlaka diş hekimi tarafından diş taşı temizliği için dizayn edilmiş uygun ultrasonik aletlerle dişlerinize zarar verilmeden çıkartılmalıdır.

3.Diş taşı neden temizlenmelidir?

Diş taşları temizlenmediklerinde diş çevresinde ve dişeti içerisinde dişeti cebi denilen aralıklar oluştururlar. Dişeti cebi oluştuktan sonra diş taşı bu cebin içinde birikir ve dokuda reaksiyona yol açar. Sonuç olarak dişeti hastalıkları oluşur. Hastalık ilerledikçe cep derinleşir, bakteriler daha derine; kemiğe kadar ilerler ve dişi destekleyen alveol kemiğinde de yıkım başlar. Bu süreç dişlerin kaybına kadar ilerleyebilmektedir.

4.Diş taşı temizliği dişlere zarar verir mi?

Bu soru diş hekimlerine sıklıkla sorulan sorudur. Hayır, diş taşı temizliği dişlere zarar vermez. Düzenli olarak yapılan ağız kontrolü ve diş taşı temizliği ile birçok ağız ve diş problemlerinin de önüne geçilebilir. Diş taşı temizliği ağzınız için yaptırabileceğiniz en sağlıklı, en faydalı, en hızlı, en rahat ve en ucuz işlemdir.

5.Diş taşı temizliği ne sıklıkla yapılmalıdır?

Diş taşı temizliği diş taşı birikimine bağlı olarak en az altı ayda bir olmak üzere düzenli aralıklarla yapılabilir.

6.Diş taşı temizliğinden sonra dişlerin rengi açılır mı?

Diş taşı temizliği dişlerin renginin açılmasını sağlayan bir tedavi şekli değildir. Ancak diş yüzeylerindeki çay, kahve, sigara renklenmeleri de temizlendiği için dişler daha temiz ve parlak görünecektir.

7. Dişler neden sallanır?

Dişeti iltihabı oluşmasıyla birlikte eğer gerekli tedaviler uygulanmazsa dişlerin çevre dokuları ile kemik dokuları da dişeti hastalığından etkilenecektir. Bu da dişin çevresindeki kemik dokularının kaybına sebep olur. Sonuç olarak destek dokularını kaybeden diş sallanmaya başlar.

8. Sallanan diş kurtarılabilir mi?

Sallanan dişlerin tedavileri dişin çevresindeki kemik kaybının derecesine göre değişkenlik göstermektedir. Diş hekiminiz gerekli tetkikleri (ağız içi muayene, röntgen v.b) yaptıktan sonra sorunun derecesini tespit edecek ve size tedavi önerecektir. Sallanan dişler yapılacak gerekli tedavilerle kurtarılabilir.